מדעי המחשב ופיזיקה – תואר משולב שפותח דלתות

פיזיקה ומדעי המחשב שלובים זה בזה בקשר עמוק, קשר שרק הולך ומעמיק עם הזמן. כיצד פיזיקה, המבקשת לפענח את חוקי היסוד השולטים ביקום, מהחלקיקים התת אטומיים הזעירים ביותר ועד למרחב העצום של הגלקסיות, משתלבת עם מדעי המחשב, המתמקדים בתכנון, פיתוח ויישום של מערכות חישוביות?

ובכן, אולי במבט ראשון נראה כי פיזיקה ומדעי המחשב הן דיסציפלינות שונות, אך מבט מקרוב מוכיח אחרת. הפיזיקה מניחה את התשתית עליו פועלים מחשבים. העקרונות האלקטרומגנטים העומדים בבסיס זרימת החשמל הם פיזיקליים ומבטיחים שמערכת אלקטרונית כמו מחשבים תוכל לעבוד. בנוסף, ללא זיהוי פיזיקלי של תכונת חומרים מוליכים למחצה לא היו לנו טרנזיסטורים, המהווים מרכיב חשוב שבלעדיו אין מעבדים למחשבים. והטרנזיסטורים? - הם עובדים על פי עקרונות של מכניקת קוונטים, שהיא תיאוריה פיזיקלית.

הסינרגיה בין מדעי המחשב ופיזיקה היא גדולה מאוד, ממלאת תפקיד חיוני בהנעת חדשנות וצמיחה, והשילוב הזה בין פיזיקה ומדעי המחשב אחראי לכמה מהתובנות, הטכנולוגיות ופיתוחים פורצי דרך. פיזיקה חישובית מנצלת את הכוח של מחשבים למידול של תופעות פיזיקליות מורכבות, מהדמיית לידתם של כוכבים ועד לעיצוב של חומרים חדשים. מחשבים מאפשרים לפיזיקאים לחקור השערות שלא ניתן לחקור במסגרת מעבדה מסורתית, לנתח מערכי נתונים גדולים, לערוך חישובים מהירים ומדויקים ולפתור בעיות מתמטיות מורכבות שלא ניתן לפתור אותן באופן ידני. בינה מלאכותית וניתוח של ביג דאטה חוללו מהפכה בפיזיקה החישובית ואפשרו לחוקרים בתחומי הפיזיקה להאיץ את קצב הגילוי. ולהפך, פיזיקה משמשת בסיס תיאורטי למדעי המחשב. על בסיס עקרונות מהמכניקה הקלאסית, ממכניקת הקוונטים והתרמודינמיקה – מפתחים אלגוריתמים, מודלים חישוביים ומחשבים, לרבות מחשבים קוונטיים. התקדמות בתחום אחד מזרזת אפוא את ההתקדמות בתחום השני.

מתעניינים בלימודי פיזיקה ומדעי המחשב? למידע נוסף על מסלול לימודי מדעי המחשב ופיזיקה במחלקה למדעי המחשב באוניברסיטת בר-אילן, צרו קשר דרך עמוד צור קשר  ונחזור אליכם בהקדם.

מה לומדים במסגרת תואר המשלב פיזיקה ומדעי המחשב?

בין הקורסים הנלמדים במסגרת תואר ראשון דו-חוגי במדעי המחשב ופיזיקה במחלקה למדעי המחשב באוניברסיטת בר-אילן ניתן למנות את הבאים:

* חשמל ומגנטיות * מכניקה
* אלגברה לינארית * מבני נתונים
* מבוא לתכנות מונחה עצמים * מערכות הפעלה
* חשבון אינפינטסימלי * אליזה נומרית לפיזיקאים
* מתמטיקה בדידה * מכניקה אנליטית
* מבוא למדעי המחשב * תורת השדה האלקטרומגנטי
* מבוא לפיזיקה מודרנית * מבוא לפיזיקה חישובית
* תכנות מערכות מתקדם * אלגוריתמים
* מתמטיקה לפיזיקאים * למידת מכונה
* מודלים חישוביים * פיזיקת המצב המוצק
* מערכות מסדי נתונים * תורת הקוונטים
* שפות תכנות * תרמודינמיקה
* ועוד  

 

יתרונות לימודי מדעי המחשב ופיזיקה

תואר המשלב מדעי המחשב ופיזיקה טומן בחובו מספר יתרונות בולטים, ביניהם:

ארגז רב תכליתי של כלים, מיומנויות וידע. לימודי פיזיקה ומדעי המחשב ביחד מציידים את הסטודנטים והסטודנטיות במעטפת של ידע, כלים ומיומנויות רב-תחומיים ורב תכליתיים, המבוקשים מאוד הן באקדמיה והן בתעשייה. רבגוניות זו פותחת דלת למגוון אפשרויות תעסוקה, החל מהתעשיות עתירות הידע והייטק דרך בריאות, פיננסים, תקשורת ואנרגיה מתחדשת ועד מחקר ופיתוח.

להיות בחוד החנית של עולם הטכנולוגיה. תואר רב תחומי המשלב פיזיקה ומדעי המחשב מציב את הבוגרים בחזית הטכנולוגיה. בוגרי פיזיקה ומדעי המחשב מצוידים בידע הדרוש כדי לנווט בתחומים מורכבים ומתפתחים כמו מחשוב קוונטי, ננוטכנולוגיה, אופטיקה, תכנות ופיתוח אלגוריתמים, יש להם מומחיות בין-תחומית ייחודית ופוטנציאל לפתח טכנולוגיות פורצות דרך ולהיות בחוד החנית של עולם הטכנולוגיה.

אפשרות לקדם את המחקר. תוכנית לימודי מדעי המחשב ופיזיקה במחלקה למדעי המחשב באוניברסיטת בר-אילן מכינה את הסטודנטים הלומדים במסלול תואר ראשון במדעי המחשב ופיזיקה למחקר עיוני ושימושי, ומאפשרת לבוגרים להמשיך ולהתקדם ללימודי תואר שני במדעי המחשב וכן ללימודי דוקטורט במדעי המחשב.

ללמוד תחום דינמי. מדעי המחשב ופיזיקה אלו הם שני תחומים שכל הזמן מתפתחים. הם תחומים דינמיים בעלי קצב התקדמות מהיר, מה שמבטיח לעוסקים בתחומים אלו עניין מתמשך, גיוון ולמידה לאורך כל הקריירה.

מתעניינים בלימודי פיזיקה ומדעי המחשב? למידע נוסף על מסלול לימודי מדעי המחשב ופיזיקה במחלקה למדעי המחשב באוניברסיטת בר-אילן, צרו קשר דרך עמוד צור קשר  ונחזור אליכם בהקדם.